28 maja w siedzibie UNESCO w Paryżu naukowczynie zostaną uhonorowane za swoje pionierskie badania w dziedzinie nauk przyrodniczych i ochrony środowiska. Szczególnie doceniono ich znaczący wkład w radzeniu sobie rozwiązanie globalnych wyzwań z zakresu zdrowia publicznego, obejmującymi walkę z rakiem, chorobami zakaźnymi takimi jak malaria i polio oraz schorzeniami przewlekłymi, m.in. z otyłością, cukrzycą i epilepsją.
Każdego roku międzynarodowe nagrody L’Oréal-UNESCO For Women in Science International Awards przyznawane są wyjątkowym kobietom z każdego z pięciu regionów: Afryki i Państw Arabskich, Azji i Pacyfiku, Europy, Ameryki Łacińskiej i Karaibów oraz Ameryki Północnej.
Laureatki 26. edycji zostały wybrane spośród 350 kandydatek z całego świata przez niezależne międzynarodowe jury, pod przewodnictwem profesor Brigitte L. Kieffer, Dyrektorkę Badawczą w Instytucie Badawczym Inserm, członkinię Francuskiej Akademii Nauk oraz byłą laureatkę nagrody L’Oréal-UNESCO For Women in Science.
Poprzez doskonałość swojej pracy laureatki udowadniają, że nauka potrzebuje kobiet bardziej niż kiedykolwiek, zwłaszcza w kontekście radzenia sobie z głównymi wyzwaniami zdrowia publicznego. Przykładowo, liczba zachorowań na raka może wzrosnąć o 77% do 2050 roku, podczas gdy otyłość dotyka obecnie jednej na osiem osób na całym świecie, a liczba przypadków zakażenia malarią według danych WHO wciąż przekracza 249 milionów. Te alarmujące dane podkreślają pilną potrzebę skutecznych działań w dziedzinie zdrowia publicznego.
LAUREATKA AFRYKI I PAŃSTW ARABSKICH
Prof. Rose Leke – Immunologia
Była Kierowniczka Katedry Chorób Zakaźnych i Immunologii na Wydziale Medycyny i Nauk Biomedycznych oraz była Dyrektorka Centrum Biotechnologii na Uniwersytecie w Yaoundé w Kamerunie
LAUREATKA AMERYKI ŁACIŃSKIEJ I KARAIBÓW
Prof. Alicia Kowaltowski – Biochemia
Profesorka Biochemii, Uniwersytet w São Paulo, Brazylia
LAUREATKA AMERYKI PÓŁNOCNEJ
Prof. Nada Jabado - Genetyka ludzka
Profesorka Wydziału Pediatrii i Genetyki Ludzkiej, Kanadyjska Katedra Badawcza Poziomu 1 w Onkologii Pediatrycznej, Uniwersytet McGill, Kanada
LAUREATKA AZJI I PACYFIKU
Prof. Nieng Yan - Biologia strukturalna
Profesorka Uniwersytetu, Szkoła Nauk Przyrodniczych, Uniwersytet Tsinghua; założycielka i prezeska Akademii Badań i Tłumaczenia Medycznego w Szenzhen; Dyrektorka Laboratorium Zatoki Szenzhen, Chiny
LAUREATKA EUROPY
Prof. Geneviève Almouzni - Biologia molekularna
Dyrektorka ds. Badań z Narodowego Centrum Badań Naukowych (CNRS) w Instytucie Curie, Francja
Obecnie, według danych UNESCO, kobiety nadal stanowią zaledwie jedną trzecią naukowców na świecie (33%)[1]. Co więcej, przeszkody stojące na drodze kobiet do osiągnięcia najwyższych szczebli kariery pozostają rzeczywistością - tylko jedna czwarta stanowisk kierowniczych w nauce jest zajmowana przez kobiety w Europie[2]. Od czasu ustanowienia Nagród Nobla w dziedzinie nauki w 1901 roku przyznano je tylko 25 laureatkom.[3]
Już od 26 lat Fundacja L'Oréal i UNESCO wspólnie działają na rzecz promowania równości płci w nauce. Ich inicjatywy, takie jak międzynarodowe nagrody For Women in Science i programy Young Talents, obejmujące ponad 140 krajów, rzucają światło na kobiety-naukowców i przyczyniają się do przebicia "szklanego sufitu” w nauce.
Alexandra Palt, dyrektorka wykonawcza L'Oréal Fondation, tłumaczy: "Zrównoważona przyszłość ludzkości zależy od faktycznej równości kobiet i mężczyzn. W nauce sytuacja ta wciąż się nie zmieniła, choć świat stoi w obliczu nowych wyzwań. Program L'Oréal-UNESCO For Women in Science sprawia, że kwestia równouprawnienia pozostaje w centrum debaty od 26 lat. W szczególności staramy się podnosić rangę badań prowadzonych przez wiele wyjątkowych naukowczyń i inspirować kolejne pokolenie młodych badaczek do działania. Badania przeprowadzone przez pięć laureatek międzynarodowej nagrody 2024 wnoszą znaczny postęp dla zdrowia całej ludzkości i zachęcają nas do dalszej walki".
Lidia Brito, zastępczyni dyrektora generalnego ds. nauk przyrodniczych w UNESCO, stwierdza: "Wzmocnienie pozycji kobiet w nauce jest kwestią sprawiedliwości i pragmatyzmu. Kobiety stanowią połowę populacji i aby sprostać najtrudniejszym wyzwaniom, przed którymi stoimy, czy to degradacji środowiska, zaburzeniom klimatu i bioróżnorodności, pandemiom, przepaści technologicznej czy utrzymującemu się ubóstwu, konieczne będzie wykorzystanie całej ludzkiej pomysłowości. Cieszy nas rosnąca liczba kobiet wśród laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie nauki. Od 1901 roku 25 kobiet otrzymało to wyróżnienie, w tym 15 (60%) od czasu utworzenia programu L'Oréal-UNESCO For Women in Science w 1998 roku. Sześć z tych 15. kobiet było wcześniej laureatkami międzynarodowej nagrody L'Oréal-UNESCO For Women in Science zanim otrzymały Nagrodę Nobla".