artykuł sponsorowany
Terminem włókniaki określa się niezłośliwe zmiany nowotworowe. Powstają one wskutek nieprawidłowego namnażania się komórek tkanki włóknistej skóry. Zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla życia, ale ich obecność należy skonsultować z dermatologiem lub onkologiem.
Jak wygląda leczenie włókniaków, gdy powodują ból lub stanowią problem natury estetycznej?
Włókniaki to niewielkie guzki, które mogą występować na zewnętrznej lub wewnętrznej części skóry. Powstają wówczas, gdy obserwuje się nadmierną aktywność fibroblastów, czego efektem jest nieprawidłowy rozrost tkanki łącznej. Choć włókniak może wyglądać niepokojąco, to na ogół ma postać łagodnej zmiany nowotworowej. Jeśli jednak dostrzeżesz u siebie jakikolwiek guzek, niezwłocznie skonsultuj go z dermatologiem lub onkologiem.
Przyczyny włókniaków nie zostały w pełni poznane. W świetle obecnych badań naukowych dostrzega się korelację między zaburzeniami hormonalnymi a rozwojem guzków. Powstają one m.in. u:
Ponadto zauważono, że za powstawanie włókniaków odpowiadają zaburzenia metaboliczne, które ściśle wiążą się z chorobami endokrynologicznymi. Osoby, u których występuje guzek, często zmagają się równolegle z insulinoopornością lub podwyższonym stężeniem cholesterolu.
Urazy mechaniczne, w tym zadrapania skóry powstałe wskutek golenia, długotrwałego noszenia biżuterii czy niewygodnych butów, także sprzyjają włókniakom.
Nie bez znaczenia pozostają predyspozycje genetyczne. Stwierdzono, że jeśli rodzice borykają się z włókniakami, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że te pojawią się również u ich potomstwa.
Istnieją dwa główne rodzaje włókniaków. Te różnią się umiejscowieniem i wyglądem, co z kolei przekłada się na wybór metody leczenia.
Włókniaki miękkie niekiedy wpływają negatywnie na samoocenę. Mogą też powodować ból, pieczenie lub swędzenie. Wówczas przeprowadza się któryś z poniższych zabiegów.
W przypadku włókniaków twardych stosuje się tylko dwie metody leczenia.