Jednym z nich była deklaracja gotowości i sprawnej produkcji wyrobów biobójczych. Aby doszła ona do skutku, niezbędne są zmiany proceduralne, zainicjowane przez rząd. Do produkcji wyrobów biobójczych potrzebny jest bowiem alkohol etylowy, posiadający odpowiednie zgłoszenie do Europejskiej Agencji Chemikaliów, a ten w obecnej sytuacji jest niedostępny. Żaden polski dostawca go nie oferuje, ponieważ koszty rejestracji są zbyt wysokie (ponad 50 000 EUR).
Związek w imieniu firm członkowskich zaapelował o dopuszczenie do produkcji wyrobów biobójczych z alkoholu bez rejestracji w ECHA (będącą jedynie formalnością).
Taki krok pozwoliłby ukrócić działania spekulantów, którzy wykorzystując ograniczenia rejestracyjne podbijają nawet trzykrotnie cenę za etanol. Firmy należące do Związku, mając opracowaną technologię produktu antyseptycznego mógłby w rozsądnym koszcie zabezpieczyć potrzeby konsumentów.
Zwolnienie z obowiązku rejestracji spirytusu wraz z alkoholem izopropylowym wpłynęłoby na lepszą dostępność produktów antyseptycznych niezbędnych do walki z koronawirusem dla wszystkich. Mamy nadzieję, że wspólnie działania Związku i firm członkowskich w tym obszarze przyniosą szybki skutek i przekonają stronę rządową do wprowadzenia niezbędnych zmian.